НЕДЕЛА, 03 МАРТ 2019

Чоколадни бомби

Ако сакате овој Ден на вљубените да му покажете на вашиот најмил дека вашата љубов гори (буквално), можете да ги направите овие лесни и ефективни чоколадни бомби кои буквално екслодираат со вкусови, текстури и се многу забавни.

post cover photo

Состојки

Грахам кекс пире

 • 240 г грахам кекси 

 • 3 шолји полномасно млеко 

 • 2 лажици кафен шеќер 

 • сол 

Чоколаден прелив 

 • 6 1/2 лажици путер

 • 500 г темно чоколадо 

Фитил

 • 12 суви целофан нудли (подебелите се подобри)

Начин на подготовка

Грахам кекс пире

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте една до две минути, се додека пирето не стане топло така што мастите од грахам кексите ќе се измешаат со млекото. Изладете го пирето покриено со пластична фолија во фрижидер.

Префрлете го пирето во калап за мраз, пожелно е да биде калап од два дела кој ќе направи сфери кои изгледаат како бомби. Или пак направете бомбици, наредете ги на плех и покријте ги со пластична фолија. Оставете ги бомбиците во комората за замрзнување да одстојат преку ноќ, а утре дента извадете ги и префрлете ги во фрижидер.

Чоколаден прелив 

Загрејте ги какао путерот и чоколадото заедно во микропечка на околу 38°С или додека целосно не се растопи (мешајте повремено за путерот да не одвојува од чоколадото.)

Во секоја од замрзнатите бомбици од грахам кекс пирето пристиснете дрвено стапче за ражници. Потоа брцнете го секое од топчињата во растопеното чоколадо, вртејќи го неколку пати за да го отстраните вишокот на чоколадо. Наредете ги топчињата на мрсна хартија за печење и отстранете го дрвеното стапче веднаш откако чоколадото ќе почне да се стврднува. Бидете сигурни дека сте оставиле дупче за „фитилот“.

Чувајте ги бомбиците во фрижидер барем уште три часа. 

Фитил 

Загрејте масло за готвење во тава на среден оган од 180°С до 200°С. Пржете ги целофан нудлите околу 10тина секунди и тргнете ги од оган. 

Исушете ги на хартиена крпа. Исечете ги на парчиња од 3,5 до 4 цм. 

Во секоја од „бомбите“ ставете го фитилот непосредно пред служењето. 

Послужете едно топче на десертна чинија и запалете го фитилот. 

Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com